بسیاری از اساتید هنرهای رزمی سعی در اجرای کامل تکنیکهای دفاع شخصی در مقابل گرفته شدن مچ دست را دارند که البته بسیاری از این تکنیکها کارایی لازم را نداشته ویا تنها جهت مواقعی که مچ از خارج گرفته می شود بکار می روند .
تکنیکهای عمومی آزاد سازی قفل مچ زمانی که مهاجم مچ دست از قسمت داخل می فشارد کاربرد نداشته و بهمین دلیل بسیاری از تکنیکهای موثر مچ ( که در کوک سول وان سون موک سو نامیده می شود ) در حالتی که حریف مچ دست را ضربدری یا داخل ، خارج گرفته است بکار نمی رود .
شاید این سوال پیش آید که تفاوت بین گرفته شدن مچ دست از خارج یا داخل چیست ؟
تفاوت بین گرفتن داخل یا خارج مچ ساده است . گرفتن خارجی مچ زمانی رخ می دهد که که حریف از پشت یا اطراف حمله کرده و کف دست او با پشت دست در تماس باشد . بعبارت دیگر حریف مچ مخالف دست مدافع را گرفته است .
گرفتن مچ در حالت ضربدری زمانی رخ می دهد که حریف دست موافق مدافع را از روبرو گرفته است . در چنین حالتی حریف شاید قصد کشیدن ، هل دادن یا گرفتن ضربه مدافع را داشته باشد .
لازم به یاد آوری است که جهت اجرای موثر هر نوع از تکنیکهای مچ شما باید اطلاعات کافی از نقاط حساس و زوایای مفاصل که با ایجاد درد ، قدرت فوق العادی به دستان می دهد ، داشته باشید .
تمرین فیزیکی که جهت اجرای هرچه بهتر آن سون موک سو بکار برده می شود سون سال لی کی نامیده می شود . کوک سول کاران این تمرین را هر صبح و عصر جهت کشیدن نیروی کی به داخل انگشتانشان انجام می دهند . سون سال لی کی با گرفتن مچ توسط دست دیگر و باز وبسته کردن ملایم انگشتان دست انجام می شود .
تکنیکهای مخصوص تنفسی که جهت تقویت انرژی کی پایین تنه هنرجویان طراحی شده است ، کی چو جاکی نام دارد . کی چو جاکی مرحله پایه تکنیکهای توسعه کی بوده که هنرجویان بوسیله آن می آموزند که چگونه از تنفس زیر شکمی جهت افزایش نیروی خود استفاده کنند .
قسمت دیگری از روشهای توسعه نیروی درونی وخارجی بدن جونگ شین نامیده می شود . جونگ شین اصلی است که وجود فیزیکی و درونی رزمی کاران را پیوند زده و باعث تاثیر متقابل دو نوع انرژی کی ( واگونگ و نا گونگ ) بر یکدیگر می شود .جونگ شین ترکیبی اساسی از ذهن و روح بوده که تکنیکها را متمرکز و معنی دار می سازد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست